Historie Hovorů bez hranic 2006 - 2009
2008
28. 1. – Lenka Procházková – Psaní mne bude bolet znovu
Beseda se známou spisovatelkou se zkušeností diplomata o chystaném románu o Janu Palachovi.
3. 3. – Naděje pro Esperanzu - s manželi Fričovými a Andreou Fajkusovou o českých indiánech v Paraguayi, potomcích cestovatele A. V. Friče
a o činnosti sdružení Checomacoco, které jim pomáhá. Beseda s promítáním.
31. 3. – Milena Štráfeldová – Na cestách za krajany z východu
Redaktorka ČRO 7 - Radia Praha, zahraničního vysílání, navštěvuje místa, kde už po několik generací žijí potomci českých přistěhovalců. Chorvatsko, rumunský i srbský Banát, Moldávii, zabývá se osudy českobratrských exulantů v polském Zelówě. Spolu s organizátorkou prvního ročníku krajanského festivalu v Praze Věrou Doušovou navštívila v minulém roce i české vesnice na jihovýchodě Ukrajiny. Setkání s tamními Čechy jsou zachycena na zvukových nahrávkách, fotograficky i kamerou.

28. 4. – Písničkář, který nezemřel - dokumentární film o legendě předválečného divadla, filmu a kabaretu, Karlu Hašlerovi
spojeno s besedou s tvůrci a aktéry filmu – režisérem Markem Jíchou a Arnoštem Lustigem.
29. 9. – České dějiny vesele i vážně – aneb Praha rozsochatá
O tom, jak naši národní historii vidí s humorem jim vlastním, budou den po svátku sv. Václava besedovat Jana Volfová a Jan Brabenec. Osobnosti a příběhy z českých dějin, které přitažlivou formou zpracovala do dvou bestsellerů historička Jana Volfová, inspirovaly výtvarníka Jana Brabence k velkému projektu Praha rozsochatá. Projekt zde bude představen veřejnosti.
3. 11. – Češka za polárním kruhem
s Nelly Rasmussenovou, etnoložkou, fotografkou, cestovatelkou o tom, jaké to je být vdaná za polárním kruhem a přátelit se s Laponci. Spojeno s promítáním a ukázkami z knihy o Laponcích..
20. 11. – Československé legie – unikátní dokumentární film natočený v USA
s pomocí českých historiků mapuje vznik a působení československých legií. Spojeno s besedou.
1. prosince – Transhimalájem s horolezcem a cestovatelem Mirkem Lukešem

Nejen o nádherných a drsných velehorách, ale i o lidských právech v Číně hovoří a promítá cestovatel žijící ve Švýcarsku, autor nové krásné publikace o této oblasti. a promítá cestovatel žijící ve Švýcarsku, informuje i o lidských právech v Číně.
2007
29. l. – Diashow manželů Motani
Mladí Češi žijící v Rakousku se baví i živí cestováním a fotografováním bizarních přírodních krás, nejraději mají pouště. Jedinečná diashow s besedou o pouštích a putování po nich.
14. 2. – Michaela Swinkels – Dílo Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové humorně
Bohemistka žijící v Holandsku, přítelkyně rodiny Škvoreckých a znalkyně děl obou i činnosti 68 Publishers přednáší nejraději s vtipem a audiovizuálními pomůckami.
Proběhlo v Českém centru Praha
26. 2. – Milan Vyhnálek – sýrařský král – se vrátil z Tasmánie, kde žil přes 50 let
Beseda s výjimečným podnikatelem a člověkem Milanem Vyhnálkem, který založil a vedl na Tasmánii úspěšné sýrárny exportující do světa. Nikdy ale nezapomněl na rodnou Hnátnici ve východních Čechách.
26. 3. – Chodec bez lítosti - minidivadelní představení na téma emigrace a návratu.
Autoři Jan Brabenec (výtvarník a literát žijící ve Vídni) a Alois Fallada (výtvarník žijící v Kanadě).
30. 4. – Violoncellista a docent pražské HAMU Jiří Hošek
promítl svůj vlastní dokumentární film o hudebním festivalu Žižkovský podzim, následovala beseda na témata hudební i nehudební.

1. 10. – Stanislav Chládek, USA – Duchové v kaňonech amerického jihozápadu
Cestovatel a dobrodruh z Michiganu dopsal nedávno knihu o Mayích O americkém jihozápadě s trochou archeologie a indiánské historie, také o tamější přírodě a o tom, jak se v těchto krajích uplatnil český živel. Promítání a beseda jsou pochopitelně její součástí.

29. 10. – Marcela Kotrčová, USA , ČR - Jak lze pomoci českým výtvarníkům do světa?
Aktivní mladá žena se zájmem o výtvarné umění se rozhodla již před pěti lety propagovat české výtvarníky v USA a pomoci jim zde s vystavováním a uplatněním. Na základě této iniciativy pak založila i přehlídku českého výtvarného umění v Českých Budějovicích. Řeč byla i o tom, co se děje mezi Čechy v Miami na Floridě, kde Marcela Kotrčová žije.
26. 11. – Jan Burian a Hana Rysová - Portugalsko stokrát jinak
Beseda s fotografkou a hudebníkem - publicistou nás zavede do země, kterou oba nedávno procestovali a popsali. Hana Rysová svými náladovými fotografiemi, Jan Burian na stránkách své nové knihy.
2006

27. 3. – Vzpomínkový večer na literáta a polyhistora známého pod pseudonymem
Jan Křesadlo (*1926 ~ +1995). Hostem syn Václav Pinkava a další přátelé. Rodina Pinkavů emigrovala v roce 1968 do Británie, kde V. Pinkava - Křesadlo napsal většinu svých děl. První tři romány vyšly v 68 Publishers u Škvoreckých. Syn Jan Pinkava žijící v USA v r. 1998 získal Oskara za animovaný film Geri´s Game. Syn Václav žije s bermudskou manželkou na Vysočině a mj.spravuje www.kresadlo.cz
24. 4. – Manželé Špačkovi představili "klokaní kontinent"
Austrálii z nezvyklých úhlů lidí, kteří zde měli několik desetiletí domov. Spojeno s promítáním dokumentu o velice dobrodružné cestě do kraje pouští, sladkovodních i slaných jezer s množstvím krokodýlů.
25. 9. – Norbert Auerbach , světový filmový producent s vtipem a šarmem o světě, o filmech, o knize svých memoárů, která právě vychází, ale i o ledasčem jiném.
V 80. letech jeden z nejvlivnějších mužů amerického filmového průmyslu. Objevil Bardotovou a Stalloneho, přivedl na plátno Jamese Bonda a Růžového Pantera, spolupracoval s Woody Allanem. Byl výkonným producentem společnosti Columbia Pictures, později prezidentem United Artists. Působil jako poradce prezidenta Ronalda Reagana. Po roce 1989 se vrátil do Čech. Nyní pracuje ve filmových ateliérech Barrandov jako výkonný poradce.
13. 10. – Patricia Bretas (Brazílie) + Jaroslav Šonský (Švédsko) Blízké vzdálenosti

Beseda s brazilskou klavíristkou propagující a milující českou hudbu a kulturu vůbec, a s českým houslovým virtuózem žijícím ve Švédsku. Jaroslav Šonský zároveň představil společný hudební projekt s Budapest Spring Festival, s Česko-maďarským spolkem Bohemia, s Českým centrem v Budapešti a Institutem Bohuslava Martinů v Praze. V roce 2009, k padesátiletému výročí úmrtí Bohuslava Martinů, bude totiž největší maďarský hudební festival zasvěcen české hudbě a především právě tvorbě B. Martinů. Proběhlo v Českém centru Praha
6. l1. – Irena Budweiserová + Jan Brabenec - Krásný hlas a krása z kůže neboli beseda s B + B
S výjimečnou zpěvačkou, členkou legendárního Spirituál kvintetu, ale i zdatnou sólistkou v oboru jazz, blues, šanson i jiných žánrech, Irenou Budweiserovou a s vídeňsko-pražským výtvarníkem tvořícím z kůže, Janem Brabencem, který je mimo jiné i úspěšným autorem knížky Cesta na východ a čerstvým nositelem ocenění za své dílo v Římě.
Historie Hovorů bez hranic
inzerce

Eva Střížovská
Velké pláně a další velké zážitky
Po předloňském úspěchu prvního a druhého dílu Howdy from Texas se autorka vrací za Čechy v Texasu...
Knížka má 160 stran, obsahuje řadu černobílých i barevných fotografií.
Cena v ČR 200 Kč + poštovné,
objednávejte na: strizovska@seznam.cz (ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad
