Český dialog

logo Český dialog

Hovory bez hranic

logo Český dialog

Český kalendář

logo Český dialog

Historie Hovorů bez hranic 2009 - 2011

2011

31.1. – Michaela Košťálová – Nepálčata – jak pomoci dětem v Nepálu ke vzdělání

Novinářka, fotografka, zakladatelka a předsedkyně občanského sdružení Nepálčata strávila v Nepálu jako dobrovolnice půl roku. Situace tamních dětí, které mají téměř nulové možnosti získat jakékoli vzdělání, ji nenechala klidnou. Říká: Víme, že nespasíme svět, ale nesmíříme se s tím nedělat nic. Přednáška s promítáním

28. 2. – Premiéra dokumentu České kořeny ve Švýcarsku

Premiéra dokumentu České kořeny ve Švýcarsku

Dokument v rámci cyklu České kořeny vznikl ve spolupráci Mezinárodního českého klubu (Praha) a Kam Studia (Kyjov). Všímá si života českých krajanů ve Švýcarsku, kam po roce 1968 odešlo kolem 15 000 Čechoslováků. Film je zároveň i cestopisnou zkratkou této země pod Alpami. Jak zde žijící Češi zpětně hodnotí svoje tehdejší rozhodnutí k emigraci, jaký ve Švýcarsku prožili život a jak se chopili možností, které jim nabídla švýcarská demokracie?

Dokument zaznamenává pestré aktivity a zajímavé osobní výpovědi osmi českých rodin či jednotlivců, ale navštíví i legendární skautský tábor v alpském údolí Rýna.    

28. 3. – 20 let s časopisem Český dialog – setkání autorů i čtenářů

Eva Střížovská na chatě

Tentokrát nikoli na stránkách časopisu, ale v reálném čase a na pódiu a v hledišti sálu Městské knihovny. Večer plný redakčního vzpomínání proložený ukázkami z další tvorby kmenových autorů a přátel časopisu. Hudba, autorské čtení, fotopřipomínky z mnoha akcí MČK a cest redaktorek časopisu za krajany po celém světě i filmové ukázky z projektu České kořeny.

18. 4. – Večer s exilovými spisovateli

Michael Procházka (Austrálie), představení autobiografické knihy Zpověď únosce letadla. Milan Matějček (Kanada), vydal druhý díl rovněž autobiografické knihy Umírat se má na lačno. Její první díl vzbudil již vloni velkou pozornost.

26. 9. – Rozhlasová i nerozhlasová potkávání s Milenou Štráfeldovou

Rozhlasová i nerozhlasová potkávání s Milenou Štráfeldovou

Redaktorka zahraničního vysílání Českého rozhlasu Milena Štráfeldová se už řadu let zabývá českým exilem i krajany žijícími všude po světě. Své zkušenosti a zážitky z cest za Čechy v zahraničí nyní shrnuje v knize.

31. 10. – Po jihovýchodní Asii s objektivem Jiřího Noska

Vietnam, Laos, Kambodža nejsou zrovna země, kam se běžně cestuje. Oplývají sice nádhernou přírodou, ale není v nich svoboda. Jak a čím žije tamní obyvatelstvo zachytil fotograf Jiří Nosek.

Tao smíchu

28. 11. – Benjamin Kuras o lidech, humoru a dalších kořeních života

Novinář a spisovatel žijící v Británii proslul svými pravidelnými články o umění sexu či postřehy z evropské politiky, kritikou starého kontinentu kvůli přizpůsobování se muslimskému světu a mnoha dalšími glosami, které publikuje v měsíčníku Xantypa. Na besedě pokřtí svoji novou knihu Tao smíchu.

2010

25. 1. – Austrálie v Česku, Česko v Austrálii

Betty Cooper, původem Australanka, se svojí českou přítelkyní Ninou Klestilovou vytvořily unikátní duo. Betty Cooper Věnují se zpěvu starých anglických nebo irských, ale i českých písní a hře na harfu a kytaru. Jak se žije Australance v Praze? Betty Knězová to nejen vyzpívá, ale i vypoví s pomocí vlastních uměleckých fotografií. Opačné zkušenosti Čechů v Austrálii připomněla šéfredaktorka Českého dialogu Eva Střížovská.

15. 2. – PREMIÉRA dokumentárního filmu ČESKÉ KOŘENY ve Švédsku

Malá sonda do života osmi českých rodin či jednotlivců, žijících trvale ve Švédsku. Co jim tato země dala či vzala? Jak pohlížejí na svůj odchod z rodné země a na svůj život na severu po čtyřiceti letech? Besedou provází autorský tým Tom Kubák, Martina Fialková a Veronika Hollerová, předpokládá se i účast některého zástupce z filmovaných rodin.

29. 3. – Škodou MB kolem světa – Michal Vičar

Ve staré škodovce – embéčku objeli dva čeští studenti, bratranci, celý svět. Michal Vičar a Martin Beťko podnikli tuto bláznivou cestu ve 40 let starém veteránu. Navštívili čtyři kontinenty, přes dvacet zemí a najeli přes 36 000 km.

26. 4. – Lodí po anglických vodních kanálech s Hanou Wilson

Lodí po anglických vodních kanálech s Hanou Wilson

Hana Wilson žije v Británii a zkusila si na vlastní kůži něco podobného, jako legendární tři muži ve člunu. Práce na lodi, plavící se Temži a mnoha vodních kanálech ji inspirovala k napsání knížky, která byla na besedě pokřtěna.

27. 9. – Quatemalská dobrodružství s Mílou Druneckou

Naše čtenářka ze Švédska s oblibou podniká dobrodružné cesty po exotických místech světa. Nebudou chybět krásné fotky z Quatemaly a cestovatelčin humor.

25. 10. – Za Čechy na Velkých pláních s Evou Střížovskou

Od Alberty a Saskatschewanu přes Montanu, obě Dakoty, Nebrasku, Kansas, Colorado, Oklahomu až po Texas žijí Češi. Jak Čechy z tzv. Velkých plání v USA poznala šéfredaktorka Českého dialogu při svých pobytech? A jak na konferenci SVU v Nebrasce na toto téma? Beseda s promítáním a vzácným hostem.

Vídeň

29. 11. – Jan Brabenec – Vídeň a Praha – Habsburské i jiné paralely

Známý výtvarník se zálibou v české a rakouské historii nachází kromě dějinných paralel také mnohé humorné okamžiky naší bývalé česko-slovensko-rakouské minulosti. Těšme se i na zajímavé hosty, o něž ve spojení s Janem Brabencem není nikdy nouze.

2009

26. 1. – Jak se žije v Zambii – Magdalena Herová

Magdaléna Herová dostala příležitost učit v Zambii na střední škole a z neznámé země v Jižní Africe se stal na 4 měsíce její domov. V jejím dokumentu uvidíte život na zambijském venkově, zvyky a tradice, jídlo, přírodní krásy či místa, která jako první Evropan navštívil český lékař a cestovatel Emil Holub.

2. 3. – Argentina: země tanga, býků, vína a Čechoslováků - Zdeněk Reimann

Publicista Zdeněk Reimann navštívil Argentinu se skupinou znalců vín a zdokumentoval její krásy a zajímavosti na mnoha fotografiích. Argentina má však mnoho tváří a je domovem i pro tisíce Čechů a Slováků, kteří nyní prožívají cosi jako "argentinsko-české národní Obrození". S nimi je prostřednictvím časopisu Český dialog v kontaktu jeho šéfredaktorka Eva Střížovská a spolu se Zdeňkem Reimannem nabídne pohled do této barvité země.

30. 3. – Vyberte si dokument Kristýny Vlachové

Dokumentaristka Kristýna Vlachová, která získala řadu ocenění za své filmy, přispívající k odhalování zločinů komunismu, nabídne k promítnutí jeden z několika svých dokumentů.

Kanadskými přírodními parky

27. 4. – Kanadskými přírodními parky - David Svoboda (se zastavením u českých a slovenských krajanů)

Dobrodružné putování kanadskou přírodou, takřka s medvědy v patách, zažili David a Pavel Svobodovi. Svoji cestu zdokumentovali videoprojekcí. V Kanadě se také zastavili u českých přátel a příbuzných. Jak a čím žijí tamní Češi?

21. 9. – Howdy from Texas aneb Jak se máš? – Eva Střížovská a křest její nové knihy

Stát Texas v USA s největším procentem populace s českými kořeny (již od 19. stol.) se v mnohém odlišuje od jiných. Eva Střížovská, šéfredaktorka časopisu Český dialog, je v dlouholetém kontaktu s Čechy v zahraničí. Měla příležitost opakovaně cestovat po Texasu a poznat mnoho zdejších krajanů, potomků prvních přistěhovalců. Z jejích putování za tamními Čechy vzešla knížka Howdy from Texas, která byla během besedy i pokřtěna.

26. 10. – Češi a Norsko, jde to dohromady? – Věra Doušová

Věra Doušová putovala Norskem. V krásné, ale drsné zemi navázala kontakty s řadou českých rodin kvůli projektu Barevný svět. S norským podnebím, přírodou, ale především s norskou společností je třeba se stále vyrovávat. Často je to inspirující, často ale také náročné, říkají místní Češi.

23. listopadu – Mé děti z Tengenenge – Marie Imbrová

Mé děti z Tengenenge – Marie Imbrová

V Českém dialogu jste mohli číst mimořádně zajímavý článek Marie Imbrové, která našla smysl své práce v Zimbabwe, v umělecké kolonii Tengenenge poblíž dolu na kámen, kde vznikají úžasná umělecká díla. „Ono místo určuje také osud všech dětí v Tengenenge narozených. Znají jen kámen, žijí s kamenem a pracují s kamenem. Není zde škola, obchod, není dostupný lékař a nefunguje spojení se světem, “ říká Marie Imbrová, která se po tři roky pobytu zde – a nyní i na dálku – snaží o zlepšení podmínek pro tyto děti.

Historie Hovorů bez hranic